Перші в світі світлодіоди, надруковані 3D принтером

Технології тривимірного друку сьогодні розглядаються як свого роду революція в області технологій виробництва, важливість якої дорівнює, а можливо і перевищує важливість такого винаходу, як станки та конвеєри.
Професор Макелпайн та його колеги з Прінстонського за допомогою технології тривимірного друку і п'яти різних матеріалів виготовили перші в світі функціонують світлодіоди. І хоча кілька інших груп дослідників також працюють в напрямку створення 3D - надрукованій електроніки, всі вони друкували тільки макети своїх електронних пристроїв, в які вбудовувалися звичайні світлодіоди.
Для того, щоб отримати можливість друкувати світлодіоди та інші електронні компоненти з декількох різних матеріалів, дослідникам довелося створити практично з нуля спеціальний тривимірний принтер. Цей процес зайняв близько шести місяців часу і коштував близько 15 тисяч доларів. Світлодіоди, які вдалося надрукувати Прінстонським дослідникам, називаються світлодіодами на квантових точках (QD LED). Їх принцип дії дуже схожий на принцип дії світлодіодів, які можна знайти в телевізорах і смартфонах, але, завдяки наявності квантових точок, ефективність QD-світлодіодів набагато вище ефективності звичайних світлодіодів.
Світіння 3D-надрукованого світлодіода, який складається з п'яти шарів, практично не відрізняється від світіння звичайних світлодіодів. Проте характеристики нових світлодіодів поступаються характеристикам найефективніших напівпровідникових світлодіодів. Але, керуючи товщиною створюваних шарів, забезпечивши рівномірність розподілу квантових точок і експериментуючи зі складами "чорнила" для тривимірного принтера, дослідники планують поліпшити в рази деякі характеристики друкованих світлодіодів. А коли такі технології стануть більш дешевими і набудуть широкого поширення, кожен з нас зможе надрукувати собі новий екран для свого саморобного телевізора, комп'ютера або смартфона.